Pats žodis „gira“ siejamas su žodžiu „gerti“ ir pirmiausia galėjo būti naudojamas visiems fermentuotiems gėrimams vadinti, tarp jų ir obuolių, ir salyklinės, ir duonos girai. Obuolių gira, ko gero, buvo paminėta dar XV amžiaus šaltiniuose. Salyklinės giros kelio pradžia – nusižiūrėtas alaus gamybos procesas, duonos gira buvo gaminama iš nekepto duonos raugo arba iš jau iškeptos duonos.
Lietuviška gira buvo vienas iš pirmųjų užrašytų receptų – archyvuose išlikęs 1594 m. obuolių giros receptas. Tačiau, panašu, kad kiekviena šeimininkė turėjo savo receptą, ypač duonos giros. Ir suprantama, kadangi kiekvienos šeimininkės raugas buvo unikalus, tad ir giros skonis skirtingas.
Parengta pagal knygą „Senieji lietuviški receptai: Lietuvos gaspadinių receptai“. Anželika Laužikienė, Rimvydas Laužikas, 2020. Vilniaus universiteto leidykla
Jums reikės:
Gaminimo procesas
Tokią girą galima gerti šviežią ar, supylus į tvirtesnius butelius, laikyti šaltai ir mėgautis šalta. Pilstant į butelius, į kiekvieną butelį išėmę kauliukus įdėkite po griežinėlį citrinos ir keletą didelių razinų.