Valgant kibiną pirmiausia prieš akis iškyla Trakų pilies vaizdas. Ir ne veltui: į Lietuvą kibinai atkeliavo XIV a., kai Vytautas Didysis atsivedė karaimus ir totorius ir juos įkurdino Trakų apylinkėse.
Jų autentiškas receptas išsaugotas iki šių dienų: tradiciniai kibinai gaminami tik su aviena ir svogūnais, o ne lietuvių taip pamėgta kiauliena, nes karaimų ir totorių religijos ją valgyti draudžia. Bėgant laikui kibinų asortimentas išsiplėtė, ir dabar jie gaminami su įvairiausiais įdarais.
Parengta pagal knygą „Senieji lietuviški receptai: Lietuvos gaspadinių receptai“. Anželika Laužikienė, Rimvydas Laužikas, 2020. Vilniaus universiteto leidykla
Kibinai
Jums reikės:
- 600 g kvietinių miltų
- 300 ml pieno
- 150 g sviesto
- 30 g šviežių mielių
- 1 kg avienos
- 150 g baltagūžio kopūsto
- 1 didelio svogūno
- druskos pagal skonį
- juodųjų pipirų
- 1 kiaušinio
Gaminimo procesas
- Iš miltų, pieno, lydyto sviesto, vandenyje išmirkytų mielių ir trupučio druskos užminkykite tešlą ir palikite pakilti. Kai tešla pirmą kartą pakils, ją minkykite tol, kol nelips prie rankų.
- Tešlą padalinkite į maždaug kumščio dydžio gabalėlius, juos sudėliokite ant miltais pabarstyto stalo, uždenkite skepeta ir palikite dar kuriam laikui, kad pakiltų.
- Pasiruoškite įdarą: avieną smulkiai sukapokite arba sumalkite, sumaišykite su smulkiai supjaustytu kopūstu ir svogūnu, pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais.
- Tuomet plonai iškočiokite kiekvieną tešlos gabalėlį, ant jo uždėkite įdaro, užspauskite kraštus ir, užlanksčius „bangele“, sudėkite į sviestu išteptą skardą. Kiekvieno ruošiamo kibino viršų aptepkite išplaktu kiaušiniu. Kepti reikės maždaug iki 200 laipsnių karščio įkaitintoje orkaitėje, kol gražiai paruduos.