700-asis sostinės gimtadienis: kas jau vyksta ir ko dar laukti

Iki Vilniaus jubiliejaus lieka kiek daugiau nei pusmetis – vilniečiams ir miesto svečiams skirti jubiliejiniai renginiai jau vyksta. Šventinių staigmenų programoje numatyti koncertai, paskaitos, diskusijos, meno performansai ir kiti kultūros įvykiai, tapsiantys įžanga į garbingo sostinės gimtadienio iškilmes, dalis jubiliejaus renginių keliauja ir per kitus miestus.

Šiemet didžiausias renginys vilniečių ir miesto svečių lauks Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną – liepos 25 dieną, tą dieną planuojamas muzikos festivalis. Muzikos ir įvairių renginių netruks visą pusmetį iki pat Vilniaus jubiliejaus – sausio 25 dieną, kai startuos jubiliejiniai Vilniaus metai. Pasak Vilniaus miesto mero Remigijus Šimašius, sostinėje pusantrų metų tikrai numatyta daug veiklų ir užsiėmimų visai šeimai.

„Turime kuo didžiuotis ir ką parodyti svečiams – Vilniaus 700 metų gimtadienis – ne tik sostinės gyventojų ir Lietuvos šventė, bet ir vienos iš Europos sostinių solidi sukaktis. Proginiai renginiai sujungs didingą sostinės praeitį su šiuolaikiškumu ir ateities vizijomis, tad leis pamatyti įvairialypį, daugiasluoksnį, augantį miestą, tebetęsiantį kunigaikščio Gedimino misiją garsinti savo vardą visame pasaulyje“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Vilniaus jubiliejus bus minimas 2023 metų sausio 25 d., kai prieš 700 metų Vilnius pirmą kartą buvo paminėtas istoriniuose rašytiniuose šaltiniuose. Vilniaus miesto savivaldybės inicijuotą jubiliejaus šventės programą „Vilnius 700“ kuruoja Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“.

„Artėjančiam miesto gimtadieniui intensyviai ruošiamasi nuo 2021 metų, kuriama daugialypė programa, kuri apima įvairias profesionalaus meno ir populiarios kultūros, švietimo ir kitų sričių iniciatyvas. Jubiliejaus renginiai siekia telkti bendruomenes, kurti tęstines iniciatyvas, skatinti aktyvų keitimąsi žiniomis ir auginti parsididžiavimą mūsų sostine ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Artėjanti vasara mieste, kuriame nuolat vyks įvairūs renginiai, skambės muzika ir bus statomi pasirodymai netradicinėse erdvėse, taps nepamirštama“, – teigia „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė, kviečianti vasarą planuoti išvyką į ryškiausius sostinės renginius.

Visą jubiliejui skirtą programą ir jos komunikaciją jungia žinutė „Vilnius: 700 metų jaunas“ .,,Go Vilnius“ vadovė I. Romanovskienė sako, kad kuriant vienijančią žinutę tęsiama kryptis pristatyti sostinę kaip veržlų, atvirą, nebijantį eksperimentuoti ir laužyti nusistovėjusių tradicijų miestą.

2022 metų programa

 

Tvarus miesto festivalis

2022 m. liepos 25 d. Vilniaus globėjo Šv. Kristoforo dieną Lietuvos sostinė taps tarptautine muzikos arena – Vingio parke bus surengtas muzikos koncertas visiems skoniams: po parką plevens klasikinės muzikos garsai, o klausytojus stebins netikėtos žinomų Lietuvos atlikėjų kolaboracijos, lauks užsienio atlikėjo pasirodymas.

Vilnius augins tradiciją miesto gimtadienį švęsti net du kartus per metus: žiemą, sausio 25-ąją, tradiciškai vykstant šviesų instaliacijų festivaliui ir vasarą, liepos 25-ąją, Vilniaus globėjo šv. Kristoforo dieną, organizuojant skirtingų muzikos stilių festivalį. Tikimasi, jog abu renginiai padės sukurti ne tik nepamirštamą reginį, tačiau ir atvers sostinės technologinių inovacijų bei kūrybinių ir kultūrinių industrijų potencialą.

Festivalio pagrindine ašimi taps tvarumo tema. Atsižvelgiant į klimato kaitos, ekologijos, atliekų mažinimo ir kitas tvarumo problemas, festivalis taps draugišku aplinkai ir lankytojams. Mums visiems rūpi ne tik praeitis, bet ir Vilniaus ateitis, kurią svarbu kurti remiantis tvarumo principais, remiantis bendryste ir tarpusavio supratimu.

Vilnius – atvira muzikos salė

Vilniaus miesto savivaldybė, miesto plėtros agentūra „Go Vilnius“ ir Lietuvos gretutinių teisių asociacija „AGATA“ birželio 15–16 dienomis miestiečius bei svečius antrus metus sukvies į nemokamą muzikos šventę „Vilnius – atvira muzikos salė“, kuri jau tapo laukiama tradicija. Pernai koncertų klausėsi kas penktas Vilniaus gyventojas. Koncertai atvyks tiesiog į kiemą – Vilniaus mikrorajonų erdvės dviem dienoms taps atvira muzikos sale. Keturiose muzikos erdvėse skambės folko, roko ir kitų stilių muzika – bus galima išgirsti net 24 žinomus atlikėjus ir grupes.

Tokiais netradiciniais renginiais siekiama atnešti kultūrą į gyvenamuosius Vilniaus rajonus ir paskatinti jų kultūrinį potencialą. Vilniaus gyventojų pageidavimu šiemet koncertai vyks vėliau, nuo 19 valandos, tad tiesiog per savo namų balkoną bus galima išgirsti netikėtus koncertus. Šįmet scenos bus įrengtos Jeruzalėje, Lazdynuose, Naujoje Vilnioje ir Žirmūnuose – taip siekiama muziką ir kultūrą paskleisti ne tik Senamiestyje, bet ir visame mieste. Ši idėja prisidės prie strateginės Vilniaus krypties įgyvendinimo – pagerinti gyvenamųjų rajonų aplinką, įpūsti gyvybės, padaryti juos jaukesnius.

Artėjantį 700-tąjį Vilniaus gimtadienį primins 7 vasaros festivaliai

Artėjančią vasarą, rugsėjį ir spalio pradžioje dar daugiau festivalių kvies miestiečius bei sostinės svečius į išskirtinius renginius, kurie pasklis po koncertų sales, parkus, gatves ir miesto aikštes, skatindami švęsti Vilniaus įkūrimo jubiliejų. Festivaliai jau vyksta – iki gegužės 25 d. Vilniuje vyko tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“.

Tuo tarpu liepos 11–22 dienomis, vidurvasarį, Valdovų rūmų didžiajame kieme vyks „Midsummer Vilnius“ koncertai. Šiemet renginio organizatoriai žada dar daugiau unikalumo, o šeštąjį festivalio vakarą vainikuos renginys „Tarsi Vilnius“ – audiovizualinis miesto koliažas. Nuo liepos 11 d. taip pat prasidės ir iki rugsėjo 20 d. tęsis tarptautiniu kokybės ženklu „EFFE Label“ įvertintas „Kristupo vasaros festivalis“. Jis ir toliau sieks įrodyti, kad muzikai nėra netinkamo laiko ar vietos, o liepos 24 d. vakarą festivalis lankytojus pakvies į „Kristoforo naktį“, kurios metu pasirodymus surengs būrys Šv. Kristoforo statulėlės laureatų.

Rugsėjo 7–15 d. jau 17-ą kartą Vilniuje vyks Tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „HELIUM“. Šių metų festivalio tema – tarpusavio ryšiai, kurie atsiskleis 700 sostinės gimtadieniui skirtuose pasirodymuose. Kasmetinis festivalis „Loftas Fest“ rugsėjo 10 d. planuoja specialų jubiliejui skirtą renginį – gatvės vakarėlį „Vilnius 700 Block Party“.

Rugsėjo 21 – spalio 9 dienomis sostinėje taip pat vyks Vilniaus tarptautinis teatro festivalis „Sirenos“. Festivalio tikslas – Lietuvos teatro publikai pristatyti „kitokį“ teatrą, tuo pačiu parodant novatoriškus pasaulio scenos menininkų darbus. Šiemet festivalio dalyvių laukia naujas žanras – performatyvios paskaitos, kurias pristatys garsūs užsienio kūrėjai.

Nacionalinės ekspedicijos diskusijos prie Baltojo tilto

Populiaraus TV projekto „Nacionalinė ekspedicija“ komanda, didžiausiomis Europos upėmis apiplaukusi senąsias LDK valdas, šiemet grįžta į Lietuvą. Upeiviai, vadovaujami istorijos profesoriaus Alfredo Bumblausko, vasarą leisis į kelionę Nerimi per keturias Lietuvos sostines – Vilnių, Kernavę, Trakus ir Kauną.

Birželio 10-ąją „Nacionalinės ekspedicijos“ komanda išsilaipins Vilniuje prie Baltojo tilto ir vilniečius bei miesto svečius tris savaitgalio vakarus pakvies gyvai susitikti bei drauge padiskutuoti apie Vilniaus istoriją ir aktualijas. Diskusijose miestiečiai išvys ne tik ekspedicijos laidose matytus istorikus, bet ir kitus įdomius pašnekovus – žinomus vilniečius, mokslo ir meno atstovus, visuomenininkus. Renginių cikle apie Vilnių diskutuos dr. Arūnas Gelūnas, prof. Alfredas Bumblauskas, Remigijus Šimašius, Prof. Rimvydas Petrauskas ir kt.

Vidurnaktį – misterija „Vilniaus sapnas“

Prieš beveik 700 metų Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas išsiuntė laiškus į Europą, kviesdamas kitų miestų gyventojus atvykti į Vilnių. Šiandien Vilnius į Lietuvos miestus siunčia „Vilniaus sapną“ – šiuolaikinių technologijų reginį-misteriją, kuri rengiama sostinės jubiliejaus proga. Vidurnakčio renginyje po atviru dangumi net septyniuose Lietuvos miestuose bus galima išvysti visą Vilniaus istoriją – nuo Geležinio vilko kauksmo, svarbiausių įvykių, paveikusių visos Lietuvos raidą, iki meilės pasakojimų, kultūros šviesulių ir šiuolaikinio miesto veido.

Žiūrovai išvys ne paprastą pasakojimą, o įspūdingą šou, kupiną šviesų, vizualizacijų, teatro ir šokio elementų. Nemokamas renginys truks 20 minučių ir stebins įspūdingomis projekcijomis, įkvepiančiais pasirodymais ir užburiančia muzika. „Vilniaus sapną“ pirmieji jau birželio 3 d. pamatys Palangos gyventojai, o vėliau jis bus rodomas ir kituose miestuose – Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Alytuje, Šiauliuose ir Vilniuje.

Įspūdingą „Vilniaus sapną“ sukūrė daugybė profesionalų. Istorinį pasakojimą parengė profesorius A. Bumblauskas. Muzikinę atmosferą dovanos Vilniaus Šv. Kristoforo orkestras, diriguojamas Modesto Barkausko, muziką specialiai šiam renginiui sukūrė kompozitorius Mantautas Krukauskas. Istorijai gaivaus gūsio suteiks „Low Air“ šokėjai, kuriems choreografiją kūrė Laurynas Žakevičius, Airida Gudaitė ir Paulius Tamolė.

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.