Pačius įvairiausius Vilniaus kampelius, kaip įkvėpimą būsimiems kūriniams, jau apžiūrėjo čia apsilankiusi Anna Korsun iš Ukrainos, Agata Zubel iš Lenkijos, Michael Gordon iš Jungtinių Valstijų, Heiner Goebbels iš Vokietijos, laukiama dar dviejų kompozitorių iš Japonijos ir Austrijos.
Italą Ivan Fedele galima pavadinti renesanso žmogumi: tiek jo talentai, tiek interesų sritys neapsiriboja vien muzika. Studijavęs fortepijono atlikimo meną, kompoziciją ir tuo pat metu filosofiją Milano universitete, iš tėčio matematiko paveldėjęs aistrą tiksliesiems mokslams, Ivan Fedele tapo kompozitoriumi, savo spalvingoje kūryboje panaudojęs unikalios kompiuterinės programos galimybes.
Parašęs apie 200 muzikos kūrinių, kuriuos atlieka žinomiausi Europos orkestrai, ne kartą apdovanotas Italijos ir kitų šalių muzikos kritikų prizais, pelnęs svarbius garbės vardus Ivan Fedele šį rudenį visą dėmesį skirs Vilniaus 700 metų jubiliejui skirtam muzikos kūriniui ir stebins lietuvius savo kūrybingumu.
Vilniuje I. Fedele apsilankė Lukiškių kalėjime, Nacionalinėje dailės galerijoje, Energetikos ir technikos bei MO muziejuose, taip pat Valdovų rūmuose, bet labiausiai jį sužavėjo Kazio Varnelio kūryba. „MO muziejuje mačiau optinio meno darbų, didelį įspūdį man paliko vienas Kazio Varnelio paveikslas. Vėliau apsilankiau jo namuose-muziejuje ir pamaniau, kad tai ta vieta, kuri galėtų mane įkvėpti sukurti muzikinį kūrinį Vilniui. Puiku būtų išversti vaizdus į garsus! Būdamas muziejuje pajutau, kad esu tinkamoje vietoje, jaučiuosi saugiai, patogiai ir staiga man šovė mintis apie kūrinį. Naktį, vis prabusdamas, galvojau apie paveikslus ir muziką. Šį kūrinį komponuosiu su dideliu malonumu, nes visada turėjau idėjų kurti garsus kaip spalvas“, – apie savo idėjas pasakoja kompozitorius.
Dvi viešnagės dienas, kaip pasakoja I. Fedele, jis buvo pasinėręs į Vilniaus gyvenimą ir jo istoriją, pastebėjo, kad daugybė žmonių čia lankosi muziejuose ir galerijose, domisi menu. „Sužinojau dar vieną dalyką: kad Bona Sforza, didžioji Lenkijos karalienė ir didžioji Lietuvos kunigaikštienė, kilusi iš galingos italų hercogų Sforzų giminės, kuri gyveno Milane. O juk tai miestas, kuriame ir aš dabar gyvenu – taigi, tos netikėtos sąsajos buvo atradimas! Buvau sujaudintas, gavęs kvietimą prisidėti prie projekto: tai puiki proga susipažinti su nepažįstama šalimi, jos istorija ir tradicijomis, su jos žmonėmis. Man patinka šiaurės šalys, ten kitokia šviesa ir kitoks dangus, nei Viduržemio jūros regione, kitokia kultūra. Esu laimingas, galėdamas dalyvauti šiame projekte, kartu su puikiais kompozitoriais, kurių dauguma yra mano draugai“, – pasidžiaugė kompozitorius.
Ivan Fedele yra vienas laimingųjų, kuriam nereikia laukti mūzų apsilankymo – jis gali kurti bet kur ir bet kada. „Žinau, kad daugeliui mano kolegų kūrybai reikia ypatingų sąlygų. Aš galiu galvoti apie muziką ir kurti visur, bet nesėdu dirbti tiesiog laukdamas idėjos – man svarbu ją jau turėti. Štai skrisdamas į Vilnių, Italijos oro uoste, kūriau muziką chorui: man pavyko susikaupti ir izoliuotis nuo aplinkos. Manau, kad jei turi idėją, niekas tau negali sutrukdyti. Tada nereikia jokių ypatingų sąlygų, jokios ypatingos erdvės, jokių ypatingų situacijų. Žinoma, geriau, jei esi tyloje, ramus, susikaupęs. Kompozitoriaus darbas yra gana sudėtingas, jame daug etapų nuo idėjos ieškojimo, darbo organizavimo, rašymo, o vėliau peržiūrinėjimo“, – pasakoja apie savo kūrybinę virtuvę I.Fedele.
Kompozitorius nepriklauso vien savo muzikos burbule užsidariusiems kūrėjams, be kitų meno šakų jį domina bei įkvepia dar ir astronomija, fizika, matematika, tai turi įtakos jo kūrybai. „Pamenu, buvau šešerių, kai tėvas man apibūdino visatą, sakydamas, jog ji yra paprasta. Tiesiog jei manai, kad ji kažkur baigiasi, tai taip nėra. Už vienos pabaigos yra dar viena, ir dar viena, ir dar viena, ir dar… Mane sujaudino ta begalybės idėja ir iki šiol visata mane tebeįkvepia. Įsivaizduoju kosmosą, besisukančias planetas, garsus ir triukšmus, kurie sklinda iš kiekvienos planetos, nes manau, kad visata pilna garsų. Vienas iš paskutinių mano kūrinių, kuriuo didžiuojuosi, sukurtas, bendradarbiaujant su vizualiųjų menų menininku Andrew Queenu, yra „Galilėjaus kelionė“ („Galileo‘s Journey“). Įsivaizdavau Galilėjų, kuris, turėdamas tikslias šiandienines priemones, iš mūsų Saulės sistemos pakraščio keliauja į Saulę“, – dalinasi mintimis kompozitorius.
Ivan Fedele turi oficialų „You Tube“ kanalą, kuriame galima paklausyti nemažai jo kūrinių. Jis sako, kad kiekvienas jų jam svarbus dėl skirtingų priežasčių, o jei jo klausytojas turi laiko įsiklausyti, jis tikrai atskirs skirtingus kūrinių stilius. Kompozitoriaus kūryba be galo įvairialypė, jis atviras naujovėms. Jo kompozicijoje „La pierre et l’étang“ styginių kvartetui, akordeonui ir elektronikai pirmą kartą panaudota nauja sistema, galinti siųsti kiekvieno muzikinio judesio signalus tiesiai į kompiuterį, kuris realiuoju laiku interpretuoja šią informaciją pagal kompozitoriaus nustatymus. Ši nauja technologija, kurią Paryžiaus „Kitchen“ studijoje sukūrė Thierry Coduys, atveria naujas, dar neištirtas kompozicines perspektyvas.
Kompozitorius vardina darbus, kuriais tikrai didžiuojasi – tai ir kūrinys orkestrui „Scena“, kurį įžymiojoje „La Scaloje“ dirigavo Carlo Muti, ir specialiai kompozitoriaus bei dirigento Pierre Boulezo jubiliejui sukurtas kūrinys „Le Ali di Cantor“, ir elektroninės muzikos kvartetui skirta kompozicija „Leading Lines“, ir daugelis kitų.
Kūrėjui svarbūs ir literatūriniai tekstai. „Man jie labai imponuoja, įkvepia kūrinio formą. Man patinka tekstai, atvedantys prie archetipų, kaip senoviniai eilėraščiai graikų kalba apie mano žemę. Aš kilęs iš Lečės, miesto pietryčių Italijoje, Apulijos regione. Esu parašęs kūrinį orkestrui ir vokalui „Calimerita“, tas žodis reiškia Calimeros moteris, o šioje vietovėje yra nedidelis miestelis Calimera. Taigi, įkvėpimas ateina iš daugybės dalykų, bet kai galvoju apie grynają muziką, dažnai įkvėpimo semiuosi iš fizikos ir matematikos, – sako I. Fedele.
Koncertinės programos datos: gegužės 25-27 d. Erdvė – Kazio Varnelio namai-muziejus.
Įsigyti bilietus
Daugiau apie projektą „Muzika Vilniui“, kurį įgyvendina viešoji įstaiga „Meno genas“ ir Lietuvos ansamblių tinklas, galite sužinoti iniciatyvos internetiniame puslapyje www.musicforvilnius.com.