Greta tradicinių lietuviškų patiekalų į vilnietiškas receptų knygas nuguldavo patiekalai iš valdovų dvarų, kurių virtuvėse sukosi virėjai iš užsienio, į Vilnių vedė pirklių keliai, o greta vieni kitų čia klostėsi krikščionių pasninkų, judėjų „kosher“ ir musulmonų Ramadano tradicijos. Vilnietiška virtuvė tapo daugiakultūre, o istoriškai susiklosčiusi metropolio gastronominė istorija – neatsiejama nuo dabartinio tapatumo. Artėjančio 700-ojo sostinės jubiliejaus proga agentūra „Go Vilnius“ pristatė gastronomijos profesionalų atkurtus netikėtus Vilniaus miesto istorijos receptus, kurių paragauti galima įvairiuose sostinės restoranuose.
Prie 2023 m. vyksiančio Vilniaus 700-ojo gimtadienio proga įgyvendinamo projekto „Skaniausios Vilniaus istorijos“ jau prisijungė daugiau nei 10 sostinės restoranų. Tarp jų – gerai pažįstamos ir vilniečių bei miesto svečių mylimos vietos: „Sugamour“, „Mykolo 4“, „Vanille Lounge“, „Lokys“, „Katpėdėlė“, „Ertlio namas“ ir kitos.
Maitinimo įstaigos adaptavo autentiškus patiekalus šių dienų virtuvei ir sukūrė naujas jų interpretacijas, atskleisdamos subtiliausius senųjų Vilniaus receptų skonius. Atkurtais patiekalais restoranai kviečia pasimėgauti tiek vilniečius, tiek į miestą atvykstančius svečius.
„Siekiame istoriją priartinti prie žmonių, kad ji atgytų ne tik knygose ar nuotraukose, bet vilniečių lėkštėse ir vaizdinguose pasakojimuose. Rengdami projektą norėjome, kad jubiliejus būtų ne formalus minėjimas, bet tikra šventė miesto gyventojams. „Skaniausios Vilniaus istorijos“ taip pat yra šios šventės dalis, kuria siekiame gyventojus interaktyviai supažindinti su išskirtine Vilniaus virtuve ir ją gaubiančiomis istorijomis“, – sako oficialios Vilniaus miesto plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.
Prie projekto „Skaniausios Vilniaus istorijos“ prisijungusio restorano „Mykolo 4“ vadovė Zita Rimkienė džiaugiasi iniciatyva, kuri padėjo atgaivinti dešimtis vilnietiškos virtuvės patiekalų įvairiuose miesto restoranuose: „Didžiuojamės, kad galime prisidėti prie šio projekto. Tai ne tik galimybė plačiau iškomunikuoti sostinės kulinarinę istoriją, bet ir atskleisti tiek metų vystomą mūsų restorano filosofiją – tęsti Vilniaus prieškario gastronomines tradicijas ir parodyti, kokią turtingą virtuvę iš tiesų turime.“
Anot restorano vadovės, dažnai mūsų istorinės virtuvės patiekalai klaidingai siejami vos su keliais valgiais, dažniausiai gaminamais iš bulvių. „Į mūsų restoraną ateina tie, kurie ieško kitokios, vietinės ir autentiškos virtuvės. Mūsų tikslas – pažindinti su vilnietiška virtuve ir laužyti stereotipus. Įsikūrėme senamiestyje, kur lankosi daug turistų, tačiau liūdna stebėti, kai aplink, atrodytų, jie kviečiami paragauti tik cepelinų ir šaltibarščių. Lietuviška virtuvė – ne tik cepelinai ir šaltibarščiai! Turime gausybę nuostabių patiekalų, todėl atliekame didelį edukacinį darbą ir stengiamės keisti šią nuostatą, parodydami kokia įdomi ir skoniais turtinga yra vilnietiška virtuvė“, – pasakoja Z. Rimkienė.
Restoranas „Mykolo 4“ kviečia paragauti atkurtų istorinių Vilniaus receptų, tarp kurių – koldūnai su elniena, silkė mėlynėse, virtiniai su ožkos sūriu. Restoranas taip pat siūlo degustacinį meniu, kuriame galima paragauti litvakų foršmako, lietuviškų zrazų ir medaus ledų. „Senieji patiekalai atrado savo vietą mūsų restorano meniu. Džiaugiamės, kad žmonės ateina jų paragauti, o taip pat – renkasi kitus mūsų siūlomus patiekalus“, – sako restorano šeimininkė.
Prie projekto „Skaniausios Vilniaus istorijos“ prisijungė ir restoranas „Ertlio namas“. Jo šeimininkas bei virtuvės šefas Tomas Rimydis sako, kad restoranas pasirinko atkurti vieną netikėčiausių ir į vaikystę nukeliančių patiekalų – „šaltanosius“.
„Ragaudami šį patiekalą restorano svečiai išties nustemba – nors virtinukai gaminami su mėlynių įdaru, tačiau jie nėra saldūs. Mūsų restorano svečiams šis patiekalas kelia įvairius prisiminimus. Lietuvius jis nukelia toli į praeitį, jie prisimena vaikystę ir prosenelių bei močiučių gamintus valgius. Tuo tarpu užsienio svečius stebina netikėtas šio patiekalo skonis ir istorija“, – pasakoja žinomas virtuvės šefas.
Anot T. Rimvydžio, restoranas „Ertlio namas“ jau daugiau nei 5 metus pristato modernią istorinę virtuvę ir nuolat įtraukia į savo meniu sezoninius produktus: „Mūsų virtuvė paremta sezoniškumu, o būtent šiuo periodu mes turime nuostabų gamtos derlių. Taip jau sutapo, kad „šaltanosiai“ gaminami su mėlynėmis, kurios auga mūsų miškuose. Labai džiaugiuosi, jog galėjome prisijungti prie projekto ir į savo meniu įtraukti naują vilnietišką patiekalą, maloniai stebinantį mūsų lankytojų gomurį.“