Tarp jų – ir MO muziejaus paroda, kurios atspirties taškas yra ypatingas miestui romanas – Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“. Prie projekto prisijungė ir OKT/Vilniaus miesto teatro meno vadovas režisierius, dramaturgas, scenografas Oskaras Koršunovas bei scenografas Gintaras Makarevičius.
Besiruošdama artėjančiam sostinės jubiliejui, Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ metų pradžioje suorganizavo unikalių idėjų konkursą, kuriame meno ir kultūros organizacijos buvo kviečiamos teikti savo pasiūlymus, kaip miesto gyventojai bei svečiai galėtų paminėti artėjančią solidžią sukaktį. Pasibaigus konkursui buvo atrinkti ir finansavimą idėjų įgyvendinimui gavo net 7 projektai. Vienas iš jų –MO muziejaus rengiama paroda, paremta R. Gavelio romanu „Vilniaus pokeris“.
Anot idėjos autorių, garsusis rašytojo kūrinys kaip inspiracija pasirinktas ne veltui. Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“ išleistas 1989 m. – svarbiais Lietuvai ir Vilniaus miestui istorinio perversmo, politinių sistemų kismo, ekonominio nestabilumo, tačiau didelio dvasinio pakylėtumo ir vilties laikais. Tai daugiausia vertimų į užsienio kalbas sulaukęs ir Lietuvoje bei užsienyje žinomiausias lietuviškas romanas apie Vilnių, išsamiai dekonstruojantis įvairiapusiškai žlugdančią sovietinę sistemą ir jos veikimo mechanizmus.
„Nors iki istorinio Vilniaus gimtadienio dar liko kiek mažiau nei dveji metai, pradedame švęsti ir aktyviai jam ruoštis jau dabar. Lietuva gali didžiuotis turtingu literatūros lobynu, o šis projektas taps puikia proga Vilniui iš naujo atsiskleisti per svarbų miestui laikotarpį aptarinėjančio kūrinio prizmę bei prisiliesti prie sostinės atmintyje įsirėžusių įvykių“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.
MO muziejus parodą pristatys 2023 m. Ji veiks 2023 m. balandžio – rugsėjo mėnesiais. Būsimą parodą kuruos „OKT/Vilniaus miesto teatro“ meno vadovas režisierius, dramaturgas, scenografas Oskaras Koršunovas, jos architektas-scenografas bus video meno kūrėjas bei scenografas Gintaras Makarevičius. Parodos konsultantė – menotyrininkė Algė Gudaitytė – nagrinės „MO muziejaus“ kolekciją ir platųjį menotyrinį kontekstą „Vilniaus pokerio“ laikmetyje.
„Neabejoju, kad parodą kuriantys menininkai iškalbingai interpretuos kūrinyje pateiktą Vilniaus personažą“, – sako MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė.
Tradiciškai parodą MO muziejus atidarys rengdamas parorodo atidaraymo festivalį – Moratoną. Parodos temą taip pat pratęs turininga renginių bei edukacinių užsiėmimų programa. Paroda taip pat bus atkuriama virtualiai, taip pasiruošiant nenumatytoms situacijoms, dėl kurių muziejaus lankymas būtų apribotas, taip pat – užtikrinant išliekamumą bei prieinamumą parodos virtualiam lankymui.
Nors paroda bus atidaryta 2023 m., tačiau nerti į Vilniaus pokerio temą muziejus kviečia jau dabar ir organizuoja nuotolinę paskaitą. Gegužės 12 d. vyksiančiame renginyje, drauge su literatūrologe ir Ričardo Gavelio kūrybos tyrinėtoja dr. Jūrate Čerškute, bus ieškoma atsakymų, kuo ypatingas šio autoriaus romanas ir kodėl jis iki šiol yra svarbus bei aktualus Vilniaus miestui. Paskaitoje J. Čerškutė pristatys R. Gavelio romane „Vilniaus pokeris“ sukurtą Vilniaus vaizdiniją ir dekonstruotą mitologiją, atskleis, kaip rašytojas sukūrė įsimenantį ir daugiasluoksnį Vilniaus paveikslą.
Paskaitos metu MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė plačiau papasakos ir apie būsimą parodą, o I. Romanovskienė pristatys sostinės 700 metų jubiliejaus reikšmę. Išgirsti ir sudalyvauti nuotolinėje paskaitoje apie „Vilniaus pokerį“ ir sužinoti daugiau apie būsimą parodą bus galima gegužės 12 d., 18:30 val. Nuoroda į renginį čia.
MO muziejaus paroda pagal R. Gavelio „Vilniaus pokerį“ yra viena iš Vilniaus 700-ojo jubiliejaus šventės dalių. Reikšmingam gimtadieniui sostinė ruošiasi jau dabar – siekiama sukurti įspūdingą gimtadienio atmosferą, atspindinčią miesto dvasią. 700-ojo jubiliejaus renginiai ir iniciatyvos prasidėjo jau nuo 2021 m. Šventė kuriama partnerystės principu – prie programos kūrimo ir įgyvendinimo kviečiami prisidėti visi, turintys idėjų ir norintys tapti ne tik jos dalyviais, bet ir kūrėjais. Taip siekiama geriau atspindėti miesto vertybes: laisvę, toleranciją bei įvairių skirtingų kultūrų darną. Daugiau apie programą – projekto tinklalapyje.