Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT) jau ketvirtus metus yra dalis didžiausios meno mugės Lietuvoje. Šiemet savo stendui teatras nusprendė paruošti intriguojančią užuominą iš būsimos Gedimino Šeduikio režisuojamos operos „Aida“ premjeros. Mugės lankytojai pirmieji galės išvysti įspūdingus scenografijos sprendimus. Juos kartu su režisieriumi įgyvendina scenografijos dailininkė Sigita Šimkūnaitė.
Taip pat, meno gerbėjus teatras kvies į keturias dienas truksiantį forumą, kuriame menininkai kartu gilinsis į inovacijų ir kūrybiškumo klausimus muzikos, scenos menų bei kūrybinių industrijų kontekstuose. Kaip sako renginio organizatorius, susitikimų metu pranešėjai pasidalins savo įžvalgomis apie galimybes ir iššūkius, atsirandančius dėl dirbtinio intelekto ir virtualios bei išplėstinės realybės (metaverse) technologijų pažangos.
„Forumo tikslas – sutelkti savo srities profesionalus, kviečiant juos pasidalinti savo patirtimis ir įžvalgomis apie inovacijas. Ir kartu padiskutuoti ne tai, ar dirbtinis intelektas paveiks kūrybinius procesus ir įvairias meno sritis, nes jis jau dalyvauja juose. Bet kaip jas paveiks ir kokios jo galimybės bei iššūkiai laukia mūsų kūrybos lauke. Esame įsitikinę, kad forumas suteiks impulsą inovatyvioms vizijoms, kūrybinėms idėjoms, diskusijoms apie muzikos ir scenos menų ateitį“, – sako LNOBT Meninės veiklos departamento vadovė Jurgita Skiotytė-Norvaišienė.
Renginys apjungia ne tik Baltijos ir Šiaurės šalių, bet ir tarptautinius kūrybiškumo ir inovacijų tyrėjus ir praktikus iš muzikos, ekonomikos, entreprenerystės ir kitų sričių. Programoje Mosic kūrybiškumo ir inovacijų centro vadovas (HEC Montreal, Kanada) prof. dr. Patrick Cohendet pristatys pranešimą apie kūrybiškumo ir inovacijų ekosistemas.
Kūrybos vadovas ir fotografas Florinas Gaboras, dirbęs su „Oskarų“ apdovanojimais, žymiomis kūrybinių industrijų įmonėmis kaip „Ubisoft“, „Cirque du Soleil“, „Mattel“ ir kt. kalbės apie vizualinės komunikacijos svarbą, kompozitorius ir kompiuterių mokslininkas Palle‘as Dahlstedtas pristatys įžvalgas apie technologijų ir dirbtinio intelekto taikymo kūrybai perspektyvas.
Savo įžvalgomis dalinsis ir Lietuvos kūrėjai. Tarp jų pirmosios pasaulyje operos, kurios partitūra buvo kurta pasitelkus AI, autorius Mantautas Krukauskas, „Operomanijos“ įkūrėja Ana Ablamonova. Diskusijoje apie ateities operą dalyvaus solistas Jonas Sakalauskas, savo įžvalgomis apie muziką virtualybėje dalinsis režisierius Žilvinas Vingelis ir kiti.
Šį muziką bei technologijas siejantį renginį organizuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Muzikos inovacijų studijų centras (MiSC) ir Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, bendradarbiaujant su Mosaic kūrybiškumo ir inovacijų centru (HEC Montréal).
Forumas taip pat yra renginių, skirtų Vilniaus 700-ųjų metų jubiliejaus dalimi. Renginį finansuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, Nordplus programa. Forumas vyks Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, „ArtVilnius“ parodos metu parodų centre Litexpo, ir kūrybinėje erdvėje „Kompresorinė“.