Katedros aikštėje prasidės festivalis „Jaunas kaip Vilnius“: išdygs bendrystės erdvė, laukia aktualios diskusijos apie sostinės ateitį

Vilniaus globėjo šv. Kristoforo dieną, liepos 25-ąją, Vilnius ypatingai pasitiks artėjantį 700 metų jubiliejų – ne tik su ryškiausių šalies ir užsienio atlikėjų muzika, bet ir su aktualių diskusijų rinkiniu.

Festivalis „Jaunas kaip Vilnius“ vyks dviejose lokacijose – pramoginė dalis nuo 17 val. žiūrovų lauks Vingio parke, o Katedros aikštėje, šalia jubiliejinio laikrodžio, išdygs neformali bendrystės erdvė, kurioje apsilankiusieji nuo 14 val. galės prisijungti prie diskusijų svarbiomis temomis sostinei ir pasauliui: žinomi žmonės pasisakys apie nuolat besikeičiantį Vilnių, sostinės gyventojų pagalbą Ukrainos žmonėms ir tai, kaip tvariau gyvendami galime išsaugoti vieną žaliausių Europos miestų ateities kartoms.

Visa festivalio programa

 

Algirdas Kaušpėdas: „Vilnius yra miestas, kuris mane išugdė“

Kas gi laukia tų, kurie atvyks į Katedros aikštę? 14 val. žiūrovų lauks specialus Jurgio Didžiulio muzikinis pasirodymas apie Vilnių. Nuo 15 val. vaikai čia kalbins Vilniaus garbės pilietį, architektą, visuomenininką Algirdą Kaušpėdą, kuris save laiko miesto žmogumi – čia gimusiu, augusiu ir brendusiu, o savo Vilnių laikančiu vienu gražiausių miestų Europoje. „Man Vilnius yra vienijantis miestas. Čia susikerta visi keliai, nuo Vakarų iki Rytų, nuo Šiaurės iki Pietų, čia viduramžiais iš visur suvažiuodavo pirkliai, vyko karai, kirtosi interesai. Vilnius tada buvo daugiatautis miestas, dėl to jame iki šiol visko labai daug:  kultūros, architektūros, paveldo, o tai daro miestą ne tokį homogenišką, labai įdomų, netikėtą. Aš manau, kad tai yra labai didelė Vilniaus stiprybė, dėl to ir ateityje linkiu jam išlikti tokiu visus vienijančiu miestu“, – tikisi architektas.

Diskusijoje apie Vilniaus ateitį su jaunąja karta kalbėsiantis A. Kaušpėdas viliasi, kad sostinė bėgant laikui taps vienijančiu dialogo miestu: vienys praeitį su dabartimi, senąją architektūrą su moderniąja, senuosius Vilniaus gyventojus su jaunais ir veržliais.

Luka Lesauskaitė: „Mes negalime nustoti padėti“

Po vaikų diskusijos su Algirdu Kaušpėda apie Vilniaus ateities viziją bendrystės erdvės lankytojų nuo 15.30 val. lauks tikrų herojų pasakojimai: organizacijų, aktyviai remiančių ukrainiečių pasipriešinimą Rusijos agresijai, atstovai kalbės apie tai, kaip padėjome kovojančiai Ukrainai ir kuo jai dar gali padėti Vilnius. Pokalbį moderuos  „Raudonojo Kryžiaus“ komunikacijos vadovė Luka Lesauskaitė, kuri nuo pat karo Ukrainoje pradžios kartu su kolegomis telkė lietuvių paramą ukrainiečiams, rūpinosi, kad karo pabėgėliai Vilniuje rastų būstą.

„Artėjantis Vilniaus 700 metų jubiliejus tik dar kartą primena, kokia brangi yra laisvė. Karu Ukrainoje gyvename jau beveik 5 mėnesius, diena iš dienos. Ir nors šiandien, kad ir kaip sunku tai garsiai įvardinti, karas tapo mūsų kasdienybės dalimi, negalime pavargti, negalime sustoti palaikyti ir remti ukrainiečius, negalime liautis tikėję taika ir demokratija. Per visą šį nelengvą laikotarpį lietuviai ne kartą parodė savo vienybę, susitelkimą ir pilietiškas vertybes, todėl norisi tikėti, kad tai niekur nedings ir mes toliau sugebėsime būti drąsiais bei empatiškais. Diskusijoje su herojais, padedančiais kovojančiai Ukrainai ir karo pabėgėliams kalbėsime ne tik apie suteiktą ar reikalingą pagalbą, bet ir tai, kokių pamokų išmokome šiuo laikotarpiu bei kaip jas pritaikyti tolesniam karo etapui“, – teigia L. Lesauskaitė.

Diskusijoje dalyvaus su pabėgėlių integracija dirbanti ​​menų agentūros „Artscape“ vadovė Aistė Ulubey, nuo pat karo Ukrainoje pradžios pabėgėlių centre su mama savanoriaujanti atlikėja Gabrielė Vilkickytė ir kiti.

Tvarumas persmelkia visas gyvenimo sritis

Nuo 17 valandos bendrystės erdvėje prasidės diskusijos apie ateities Vilnių, kurį dar gražesnį ir patogesnį gyventi norime palikti ateities kartoms. Žinomi visuomenininkai gvildens tvarumo temas socialiniu, kultūriniu, verslo bei aplinkos požiūriu. Gal kažkam tai bus postūmis pradėti keisti požiūrį į daugelį mums buvusių įprastų dalykų? Juk miestas – tai ne judrios gatvės ar pastatai, bet juos supanti gamta. Kiekviena iš 2000 Vilniaus gatvių gali būti žalia, o želdynai puošti tiek horizontalius, tiek vertikalius miesto paviršius.

Jeigu norime, kad mūsų vaikai augtų žaliame mieste, privalome žengti konkrečius žingsnius dėl to, kad tvarumas visada būtų mūsų prioritetas. Vilnius jau pasirinko būti žalias, bet tik nuo kiekvieno vilniečio pastangų priklausys, ar jis toks išliks.

Diskusijoje apie įvairiapusį tvarumą išgirsime ir netikėtų išradimų, tokių kaip valgomos butelių etiketės ar ekologiškos medaus pakuotės. Apie juos ir verslo tvarumą papasakos produkto dizaineris Aurimas Kadzevičius, o tvarius sprendimus savivaldoje apžvelgs Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė.

Po diskusijos organizatoriai kviečia visus į Vingio parką, kuriame laukia festivalio pramoginė dalis. Vartai atveriami nuo 17:00, koncertai prasideda nuo 19:00. Joje visiems puikiai pažįstami lietuvių atlikėjai klausytojams dovanos klasikinės ir populiariosios muzikos hitus, kuriuos vainikuos škotų žvaigždės Lewis Capaldi koncertas. 

Festivalio Jaunas kaip Vilnius“ programa Katedros aikštėje:

14:00 val. Festivalio Jaunas kaip Vilnius“ pristatymas su Ignu Krupavičiumi ir specialus Jurgio Didžiulio muzikinis pasirodymas.

15:00 val. Kitoks pokalbis su Ąžuolu ir Migle. Vaikai kalbina amžinai jauną kaip pats Vilnius kūrėją Algirdą Kaušpėdą, Vilniaus garbės pilietį, architektą, visuomenininką, kuris save laiko miesto žmogumi – čia gimusiu, augusiu ir brendusiu, o savo Vilnių laikančiu vienu gražiausių miestų Europoje.

15:30 val. Ukrainos herojai Lietuvoje. Artėjantis Vilniaus 700 metų jubiliejus dar kartą primena, kokia brangi yra laisvė. Organizacijų, aktyviai remiančių ukrainiečių pasipriešinimą Rusijos agresijai, atstovai kalbės apie tai, kaip padėjome kovojančiai Ukrainai ir kuo jai dar gali padėti Vilnius. Pokalbį moderuos Raudonojo Kryžiaus atstovė Luka Lesauskaitė, diskusijoje dalyvaus su pabėgėlių integracija dirbanti ​​menų agentūros „Artscape“ vadovė Aistė Ulubey, nuo pat karo Ukrainoje pradžios pabėgėlių centre su mama savanoriaujanti atlikėja Gabrielė Vilkickytė, Vilniaus mero patarėjų grupės vadovė Ieva Dirmaitė, ,,Maisto banko” vadovas Simonas Gurevičius, įvairių iniciatyvų autorius Laurynas Šeškus.

17:00 val. Ateities Vilnius, kur link judame ir kaip tai atsiliepia mūsų aplinkai. Žinomi visuomenininkai festivalio atidaryme gvildens temas įvairiais tvarumo aspektais: socialiniu, kultūriniu, verslo bei aplinkos. Diskusijoje dalyvaus ,,Miesto laboratorijos” vadovė Goda Sosnovskienė, produkto dizaineris Aurimas Kadzevičius, Neringa Rekašiūtė, tvarius sprendimus savivaldoje apžvelgs Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Lina Koriznienė.

Daugiau apie programą Katedros aikštėje

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.