Koncertas atvirose erdvėse muzikantams visada yra iššūkis, bet klasikinės muzikos profesionalai yra įpratę prie pačių netikėčiausių pasirodymų vietų. Tad tiek Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas Ričardas Šumila, tiek dainininkė, mecosopranas Ieva Prudnikovaitė su nekantrumu laukia liepos 25-osios, kuomet Vingio parke vyks nemokamas festivalis „Jaunas kaip Vilnius“. Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga organizuojamo koncerto metu susijungs klasikinė ir populiarioji muzika, o atlikėjai drąsiai išeis už sau įprasto žanro ribų.
Didesnė kauniečio Ričardo Šumilos gyvenimo dalis jau prabėgo Vilniuje – nuo tada, kai aštuoniolikmetis įstojo į Muzikos ir teatro akademiją ir ėmė gyventi sostinės ritmu: „Vilnius man nuo vaikystės buvo siekiamybė ir jei norėdavai praplėsti akiratį, daugiau pamatyti ar išgirsti, važiuodavai į Vilnių: čia didesnė pasirinkimo laisvė, vyksta daugiau kultūros renginių. Sužavėjo ir pati sostinės atmofera: juk kai patenki iš tėvų namų ir mokyklos taisyklių į naują didesnį miestą, ta laisvė ir atsiveriančios galimybės užburia“, – prisimena savo gyvenimo pradžią Vilniuje maestro.
Jis prisipažįsta, kad yra įsimylėjęs Vilnių – ypač grįžęs iš užsienio įvertina jo grožį, jaukumą ir kompaktiškumą: „Viskas, palyginti su pasaulio didmiesčiais, čia ranka pasiekiama. Architektūros ir parkų žalumos simbiozė kuria unikalų sostinės veidą: gyvenu senamiestyje, man patinka jausmas, lyg būčiau pačioje Vilniaus širdyje, kur gatvės pulsuoja gyvybe, bet už keliolikos minučių pėsčiomis jau pasieki Bernardinų sodą, pereini per tiltelį ir iškart kopi į Kalnų parko kalnus. Tuomet pasijunti kaip miške – tyla, ramybė ir medžių pavėsis“.
Ieva Prudnikovaitė užaugo Vilniuje – ir anksčiau, ir dabar jai atrodo, kad tai tobulas miestas gyventi. „Jis ir kompaktiškas, ir pakankamai erdvus, jaukus, saugus ir švarus. Būtent švaros dažnai pasigendu užsienio miestuose. Ypatingai džiugina ir muziejų bei kultūrinių renginių gausa“, – pažymi dainininkė.
Vieniems šis didžiausias Vilniaus parkas siejasi su aktyviu laisvalaikiu – visada čia sutiksi bėgiojančių, važinėjančių dviračiais ir lekiančių riedučiais žmonių, kiti gi prisimena savo vaikystės Dainų šventes, kuriose teko dainuoti. Dirigentas R. Šumila irgi ne kartą vaikystėje čia yra dalyvavęs Dainų šventėse, o paskui kitokiuose koncertuose, tad parkas asocijuojasi su vieta, kur skambėdavo muzika: „Nors kadaise dažnai pasivaikščiodamas kirsdavau parką nuo Žvėryno pusės iki Čiurlionio gatvės, dabar toks įtemptas darbo prasme etapas, kad tiek laiko vaikštinėti ar bėgioti jau neturiu. Mano poilsio vieta – žemės plotelis Trakų rajone, kur pailsiu pjaudamas žolę, genėdamas medžius ar sukasdamas žemę darželiui. Buvau miesto vaikas, todėl man visada rūpėjo pabėgti iš jo į gamtą“, – prisipažįsta dirigentas.
Nesvarbu, kur bevyktų koncertas – teatre, kur publika klausosi sulaikiusi kvapą, ar festivaliuose parkuose, kur žmonės sėdi ant žolės, vaikštinėja ir kalbasi, maestro R.Šumila sako, kad bet kokiomis išorės sąlygomis jis ir orkestro muzikantai stengiasi dirbti geriausiai, kaip tik įmanoma. Jam pritaria ir dainininkė Ieva Prudnikovaitė, kuriai Vingio parkas asocijuojasi su lietuvių vienybe. „Galbūt tai siejasi su ten vykusiais ir vykstančiais renginiais, tokiais kaip Dainų šventės. Be abejo, dainavimas tokioje didelėje erdvėje palieka dar ir kitokį prieskonį. Man yra tekę pasirodyti „Schalke“ stadione Vokietijoje, kur buvo apie 40 tūkstančių žiūrovų. Galiu paliudyti, kad tokia patirtis suteikė tikrai labai ypatingą kūrybinį ir emocinį pasitenkinimą“, – džiaugiasi I. Prudnikovaitė.
Dainininkė žavi publika ne tik klasikiniu repertuaru – ji drįsta išeiti iš už įprastų žanro ribų, nes renkasi dar ir tango ar net roko muzikos repertuarą. „Man šie eksperimentai suteikia daugiau galimybių saviraiškai, didesnę muzikinių išraiškos formų paletę, vertingas pažintis. Griežti rėmai ne visada yra gėris“, – šypsosi Ieva. Ji priduria, kad saviraiška yra būtina, bet tik tokia, kuri netrukdo būti mama dviem jos ir vyro, žinomo dirigento Modesto Pitrėno, dukrelėms. Dainininkės prioritetai visada atitenka jos brangiausiems žmonėms.
Maestro R.Šumilos vadovaujamas orkestras jungsis dar ir prie populiarių muzikos atlikėjų, taigi, festivalyje bus puiki proga suvienyti abi muzikos sritis. Akademinės muzikos profesionalai nusiteikę parodyti festivalio svečiams puikią programą ir sukurti šventinę nuotaiką.
Ypatingu talentu ir charizma apdovanota dainininkė Ieva Prudnikovaitė – vienas ryškiausių Lietuvos mecosopranų. Ieva yra baigusi Lietuvos muzikos ir teatro akademiją (LMTA). Solistė dainavo Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, Eseno, Vupertalio, Braušveigo muzikiniuose teatruose Vokietijoje, Latvijos nacionalinėje operoje, „Theater an der Wien“ Vienoje (Austrija).
Koncertui diriguos maestro Ričardas Šumila – Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vyriausiasis dirigentas. Maestro 2014 m. pelnė Auksinį scenos kryžių jaunojo menininko kategorijoje už kartu su režisieriumi Gediminu Šeduikiu pastatytą operą jaunimui Jonas ir Greta (Vilniaus miesto opera).
Po klasikinės muzikos dalies festivalyje bus galima pasimėgauti netikėtais žinomiausių Lietuvos populiariosios muzikos atlikėjų duetais – pamėgtos ir visiems atpažįstamos dainos, atliekamos skirtingų kartų ir skirtingų muzikos stilių dainininkų, nepaliks abejingų: norėsis dainuoti kartu. Vakaro kulminacija taps populiaraus užsienio atlikėjo koncertas. Pilna festivalio programa bus paskelbta netrukus.