Vilniečiai invazijos metu aktyviai telkė viešą palaikymą ir demonstravo griežtą nepritarimą Rusijos sukeltam karui Ukrainoje, surengdami daugybę protestų visame mieste. Nuo tos akimirkos, kai prasidėjo Rusijos atakos prieš taikią kaimyninę šalį, vilniečiai užplūdo gatves nešini Ukrainos vėliavomis, geltonomis ir mėlynomis popierinėmis gėlėmis, ragindami Kremlių atsitraukti. Atrodo, kad į šią akciją įsitraukė visas miestas – mamos su vaikais, jauni vyrai, vyresnio amžiaus žmonės ir daugybė kitų žmonių nuo vasario 24 d. kasdien ėmė protestuoti prieš Ukrainoje vykdomus žiaurumus.
Aktyviausiai remiantys Ukrainą Vilniaus ir kitų Lietuvos miestų gyventojai nuo pat karo pradžios nuolat tiekia Ukrainos pabėgėliams drabužius, maistą ir būtiniausius daiktus. Praėjus vos dviem savaitėms nuo Rusijos invazijos pradžios, lietuviai taip pat paaukojo daugiau kaip 17 mln. eurų nevyriausybinei organizacijai, siunčiančiai humanitarinę ir karinę pagalbą Ukrainai. Kalbant apie karo pabėgėlių apgyvendinimą, labiausiai iš visų Lietuvos miestų pasižymėjo Vilnius – daugelis pabėgėlių jau rado laikinus namus sostinėje.
Sostinė iš karto ėmėsi aktyviai protestuoti prieš Rusijos agresiją. Vienas iš palaikymo veiksmų buvo gatvės dedikavimas drąsiems Ukrainos kovotojams. Tai ne bet kokia gatvė, o gatvė, kurioje įsikūrusi Rusijos ambasada. Dabar ji vadinasi Ukrainos Didvyrių gatvė, o ambasada oficialiai įpareigota pakeisti savo adresą. Visi, kurie čia apsilankys, galės paliudyti, kad, kai reikia parodyti tvirtą poziciją, Vilnius yra ryžtingas.
Vilniaus meras Remigijus Šimašius buvo įsitikinęs, kad gatvės pervadinimo nepakaks. Todėl gatvės prie pat Rusijos ambasados šaligatvis buvo papuoštas užrašu „Putinai, Haga laukia tavęs“. Ši užrašą savivaldybės parūpintais dažais išpurškė pats meras. Ta pati frazė atsirado ir ant milžiniško transparanto virš Vilniaus miesto savivaldybės pastato.
Vilnius mėgsta didingus gestus, o kas gali būti didingiau už 20 metrų ilgio Ukrainos vėliavas, kabančias virš miesto. Kadangi Vilnius yra vienintelė Europos sostinė, virš kurios oficialiai leidžiama skraidyti oro balionais, į dangų pakilo aštuoni oro balionai su septyniomis Ukrainos ir viena Lietuvos vėliava, kad paskleistų prasmingą žinią: Lietuviai solidarizuojasi su draugais Ukrainoje.
Vilnius taip pat yra kūrybingas miestas, kuriam gyvybės suteikia čia dirbantys įkvepiantys menininkai, aktyviai dalyvaujantys Vilniaus antikarinėje kampanijoje ir kuriantys emocijų kupinus meno kūrinius ar performansus. Pavyzdžiui, grupės Lietuvos kūrėjų sumanytas ir atliktas performansas „Plaukimas per kraują“ buvo kvietimas nelikti neutraliems vykstant karui ir ginant laisvę. Kvapą gniaužiantis vaizdas, kai priešais Rusijos ambasadą Vilniuje esantis ledinis tvenkinys buvo nudažytas kraujo raudonumo spalva, o per jį plaukė olimpinė čempionė Rūta Meilutytė, simbolizavo genocido baisumus ir tai, kaip svarbu pasipriešinti genocidui.
Švęskite kartu su Vilniumi ir sužinokite daugiau apie jubiliejų čia.
Padovanokite Ukrainai didžiausią dovaną – savo paramą — čia.