2023-ųjų vasarą ant Vilnelės krantų ir šlaitų buvo įrengtos trys laikinos funkcionalios instaliacijos, labiausiai skirtos Naujos Vilnios, Markučių ir Pavilnio gyventojams. Pagrindinis šių instaliacijų tikslas – kurti naujas viešas erdves minėtuose rajonuose ir taip skatinti burtis vietos gyventojus. Erdvės, kuriose atsirado trys nauji projektai, projektuojamos taip, kad jose rajonų gyventojai galėtų pažindintis, bendrauti, o bendraujant sutarti, kaip jie patys gali lemti savo gatvės ar rajono tolimesnę kaitą. Visus tris projektus vienija viena bendra dedamoji – Vilnelė, nuolatinės kaitos ir atsinaujinimo simbolis.
2022–2023 metais vyko kūrybinės dirbtuvės, kuriose dalyvavo Naujosios Vilnios ir Paupio gyventojai. Dirbtuvių metu šių rajonų gyventojai padėjo identifikuoti vietas, kurios labiausiai „prašėsi“ menininkų ir architektų prisilietimo. Atsižvelgdami į dirbtuvių rezultatus kūrėjai pasiraitojo rankoves ir ėmėsi darbo.
Tai – pirmasis Vilniaus rajonas, į kurį įteka Vilnelė. Nauja Vilnia yra tarytum miestas mieste, unikalus gamtos ir industrinio paveldo kombinacija. Šiandien Nauja Vilnia sparčiai populiarėja, čia kuriasi ne tik nauji gyventojai, bet ir nauji verslai, tačiau rajone ir ypač prie Vilnelės trūksta vietų, kur būtų galima maloniai pabūti, susitikti, pabendrauti – rajono infrastruktūra tam kol kas nepritaikyta.
Trys architektės – Aurelija Kniukštaitė, Kotryna Bajorinaitė ir Jonė Virbickaitė – suplanavo būtent tokią, pailsėti ir pabendrauti kviečiančią viešąją erdvę. Prie tilto per Vilnelę, jungiančio Naujos Vilnios parką ir Pramonės gatvę, atsirado medinė platforma ir suoleliai. Ant jų prisėdus galima klausytis upės, stebėti pro šalį plaukiančius vandens paukščius ar šnekučiuotis su kaimynais.
Vilnelės Odisėja tęsiasi Markučiuose. Šis rajonas susideda iš trijų dalių: Markučių „kaimo“, sovietmečiu pastatytų daugiabučių ir šiais laikais projektuojamų bei kylančių namų. Patogi prieiga mėgautis upe yra tik naujausioje rajono dalyje, tuo tarpu senesnėse – tarp medžių, gilioje griovoje vingiuojančią upę sunku net pamatyti.
Architekčių Evelinos Vasiliauskaitės ir Margaritos Kaučikaitės projektas humanizuoja Markučių stotelę, kuria aikštę iki šiol nenaudotoje vietoje ir senesnių Markučių dalių gyventojams simboliškai grąžina upę – atsisėdus O raidės formos nišoje galima išgirsti visai šalia, bet vis dėlto žemai apačioje tekančią Vilnelę.
Trečiasis rajonas, pro kurį driekiasi Vilnelės Odisėjos maršrutas, yra Paupys, anksčiau vadintas Paplauja. Vladas Drėma šią vietą yra pavadinęs „pirmuoju Vilniaus pramonės lizdu“. Šiandien Paupyje liko nedaug buvusios industrinės zonos ženklų. Į madingą rajoną intensyviai keliasi naujakuriai. Pernai Manufaktūrų gatvės gyventojai realizavo sumanymą sutvarkyti paplūdimį prie Raitelių tilto ir įrengti ten poilsio zoną. Čia atsirado 4 apskritos medinės platformos, kviečiančios prisėsti ar prigulti. Vasarą paaiškėjo, kad naujojoje poilsio zonoje karštą vasaros dieną labai trūksta šešėlio.
Vlado Suncovo instaliacija „Pramonės lizdelis“ kuria pavėsį ir kviečia vietos gyventojus dažniau naudotis jau egzistuojančia infrastruktūra. Skulptūriškas platformos stogas savo formomis ir medžiagomis primena tiek jaukų lizdelį, tiek pramoninio dizaino objektą. Planuojama kartu su gyventojais apsodinti šį stogą greitai augančiais vijokliniais augalais ir taip sukurti kur kas tankesnį šešėlį.
Šios instaliacijos atsirado Vilnelės pakrantėje 2023 m. birželio pradžioje ir veiks iki rugsėjo pabaigos. Jos yra projekto „ULISAS Europos Odisėja“, kurį Vilniaus muziejus įgyvendina kartu su Critical + Xwhy agentūra ir dar 15 partnerių visoje Europoje, dalis.
Instaliacijos taip pat yra Vilnius 700 programos dalis.