Renginio organizatoriai artėjančio 700-ojo Vilniaus gimtadienio proga gyventojus siekia papasakoti miesto istoriją per gastronomiją. Viena ryškiausių jos dalių – maisto kultūra, per kurią atsiskleidžia šimtmečius menantis sostinės veidas.
„Vilnius nuo senų laikų buvo miestas jungiantis daug kultūrų, tokiu principu formavosi ir sostinės virtuvė. Artėjant Vilniaus jubiliejui ją pažinti ne tik įdomu, bet ir naudinga – per ją galime atrasti naujai senų skonių ir kurti šiuolaikines sostinės virtuvės tradicijas“, – sako Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.
Vilnietiškos virtuvės tradicijas šimtmečius formavo įvairios mieste vešėjusios religijos: judėjų kosher, musulmonų halal reikalavimai ir Ramadanas, krikščionių pasninkai. Sostinėje nuolat rezidavo įvairūs kitų šalių valdovai, įnešdavę savo specifikos į miestietišką maisto kultūrą.
Istoriškai susiklosčiusios metropolio gastronominės kultūros tyrinėjimui „Go Vilnius“ pakvietė gastronomijos istoriką Rimvydą Laužiką, kuris, kartu su keturiais kolegomis, atkūrė jau pamirštų ir girdėtų, bet jau retai sutinkamų vilnietiškų receptų istorijas ir adaptavo jas šiuolaikinei virtuvei.
„Senojo Vilniaus gastronominės kultūros pažinimas kiek primena restauratoriaus darbą, kuomet, nuėmus naujausius dažų sluoksnius, randami ankstyvesni, be galo įdomūs istoriniai sluoksniai. Taip, sluoksnelis po sluoksnelio, atrandamas bendras istorinis miesto veidas. Vilniaus receptų ir gastronominių istorijų rinkinio idėją sudėliojome maždaug prieš metus, tačiau informacijos surinkimas yra ypač ilgas darbas. Su komandos nariais gastronomijos istoriją tyrinėjame dešimt ir daugiau metų“, – sako Vilniaus universiteto profesorius Rimvydas Laužikas.
Ekspertai atkūrė kelias dešimtis autentiškų patiekalų – atgaivino jų pavadinimus, istoriją ir originalų receptą, miesto vietas ir žmones, tiesiogiai susijusius su patiekalais. Tarp atkurtų receptų – Kaplūnas pagal Radvilas, Jėzuitų bigosas, Nelsono zrazai, Tiškevičių koldūnai, Lietuviškas salcesonas ir kiti.
Siekiant projekto tęstinumo, pakvietėme prisijungti restoranus, turinčius adaptuotus autentiškus patiekalus šių dienų virtuvei bei kviečiame kurti naujas interpretacijas. Šiuo metu daugiau nei 10 sostinės restoranų siūlo paragauti „Vilniaus istorijos“.
„Taip siekiame istoriją pritraukti prie žmonių, kad ji atgytų ne knygose ar paveikslėliuose, bet vilniečių lėkštėse ir vaizdinguose pasakojimuose“, – sako oficialios Vilniaus miesto plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.
Šis renginys – dalis Vilniaus 700-ojo gimtadienio projekto „Vilnius 700“, kuris truks iki pat jubiliejaus 2023-iaisias.
„Rengdami projektą norėjome, kad jubiliejus būtų tikra šventė miesto gyventojams – ne formalus minėjimas, bet juntamos, matomos ir girdimos veiklos mieste. Skaniausios miesto istorijos taip pat yra šios šventės dalis, kuria siekėme gyventojus interaktyviai supažindinti su išskirtine Vilniaus virtuve ir ją gaubiančiomis istorijomis“, – sako Inga Romanovskienė.